Pokud je cysta infikována, je životně důležitá rychlá léčba a chirurgický zákrok.

Pokud je cysta infikována, je životně důležitá rychlá léčba a chirurgický zákrok.

Pokud je cysta infikována, je životně důležitá rychlá léčba a chirurgický zákrok.

Poté zařízení typu Geigerův počítač umístěné nad břišním svalstvem měří rychlost, s jakou se testovací jídlo vyprazdňuje ze žaludku. Zpoždění vyprazdňování žaludku signalizuje radioaktivitu žaludku a naznačuje stenózu pyloru a gastroparézu.

MRI, CT a ultrazvuk

Zobrazovací studie a analýzy využívající ultrazvukové vyšetření, počítačovou tomografii/CT a MRI/magnetickou rezonanci způsobují roztažení v důsledku zvětšování velikosti břišního orgánu, tekutiny nebo nádoru.

Studie špatného trávení a malabsorpce

Pro diagnostiku maldigesce a malabsorpce se používají dva druhy studií, a to obecné a specifické testy. Nejschůdnějším testem je 72hodinový odběr stolice, při kterém se měří tuk. Pokud problémy se slinivkou nebo onemocnění ve výstelce tenkého střeva způsobují malabsorpci/špatné trávení, množství tuku ve stolici stoupá před škroby a bílkovinami. Mohou být také provedeny testy na špatné trávení jednotlivých cukrů, které jsou běžně špatně tráveny, včetně sorbitolu a laktózy. Specifická kritéria zahrnují požití cukru, po kterém následuje vodík/CH4 dechový test. Cukr fruktóza je sladidlo jako laktóza nebo sorbitol, způsobuje plynatost, nadýmání a nadýmání. Problém může také nastat, když se fruktóza liší od laktózy nebo sorbitolu. Tenké střevo a pankreatické střevo špatně tráví laktózu a sorbitol. Fruktóza se obvykle vstřebá, ale prochází tenkým střevem, takže na trávení nebo vstřebávání nezbývá čas.

CH4/vodíkové dechové testování

Nejpohodlnějším způsobem testování bakteriálního přerůstání tenkého střeva je vodíkový nebo metanový dechový test. Plyn produkovaný střevními bakteriemi je složen z metanu nebo vodíku. Při dechovém testování vodíku nebo CH4 se konzumují nestravitelné cukry, jako je laktulóza. Poté se provede analýza vzorku dechu. Když se laktulóza dostane do tlustého střeva, bakterie tvoří CH4 nebo vodík. Část vodíku nebo CH4 je absorbována v krvi a uvolňována v dechu, kde je měřena analýzou vzorku.

U průměrných a zdravých osob existuje jediný vrchol CH4 nebo vodíku v bodě, kdy laktulóza přichází do tlustého střeva. U osob s bakteriálním přemnožením jsou duální hodnoty vodíku nebo CH4. První nastává, když laktulóza prochází a je smíchána s bakteriemi tenkého střeva. Druhá nastává, když tlusté střevo přijímá laktulózu a mísí ji s bakteriemi tlustého střeva. Dechové testování vodíku/H2 na přerůstání může používat jako testování cukru laktózu, fruktózu, glukózu nebo sorbitol.

OTC léky pro léčbu žaludečních plynů

Zajímavou léčbou nadměrné plynatosti je alfa-D-galaktosidáza. Jedná se o enzym vytvořený pomocí formy. Protein zvaný Beano se konzumuje jako tableta nebo tekutina spolu s jídlem. Katalyzátor se používá k štěpení polysacharidů, které jsou v zelenině těžko stravitelné. To zabraňuje tomu, aby se enzym dostal k bakteriím tlustého střeva a způsobil zbytečnou produkci plynu. Beano snižuje množství střevních plynů.

Mezi další typy léčby žaludečních plynů patří aktivní uhlí a simethikon. Simethicone zahrnuje ošetření jako Gas-X, Mylanta Gas, Flatulex a Phazyme. Není jasné, jak simetikon ovlivňuje žaludeční plyn. Neovlivňuje však plynatost tlustého střeva. V žaludku může simethikon změnit polykaný vzduch, což je zmiňováno jako neobvyklá příčina střevních plynů. Aktivní uhlí na druhé straně zabraňuje tvorbě plynů v tlustém střevě. Pokud je špatné trávení způsobeno pankreatickými enzymy, mohou být doplňky těchto pankreatických enzymů přijímány s jídlem pro lepší zotavení a okamžitou úlevu.

Pokud jsou bolesti plynů způsobeny zdravotními problémy, je nezbytné léčit základní stav. Vyhněte se plynatosti pomocí dietních opatření, volně prodejných léků nebo řešení životního stylu. S určitým stupněm pokusů a omylů může většina jednotlivců najít úlevu. Dietní změny mohou snížit plynatost nebo pomoci rychle se pohybovat trávicím traktem. Vedení deníku diety a příznaků plynatosti může pomoci žaludečnímu specialistovi určit možnosti změny stravy. Musíte také vyloučit položky nebo jíst menší porce jídla.

Práce na dietních faktorech může zlepšit příznaky plynatosti. Nejprve si prostudujte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou fazole, brokolice, cibule, zelí, květák, chřest, artyčoky, jablka, sušené švestky, broskve, hrušky, celozrnná pšenice, otruby a růžičková kapusta. Experimentujte s tím, které potraviny na vás působí nejvíce. Vyhněte se na nějakou dobu potravinám s vysokým obsahem vlákniny a přidejte je zpět. Další věcí, kterou musíte udělat, je omezit mléčné výrobky nebo mléko ze stravy, abyste zjistili, zda to zmírní příznaky. Vyzkoušejte mléčné výrobky bez laktózy nebo mléčné výrobky doplněné laktázou. Omezte nebo odstraňte náhražky cukru. Zkuste omezit tučná nebo smažená jídla. Další dobrou možností je omezit příjem nebo se vyhnout syceným nápojům. Voda může také pomoci odvrátit plyn, stejně jako doplněk vlákniny.

Životní styl a domácí opravné prostředky

Úpravy životního stylu mohou také zmírnit nebo snížit nadměrnou bolest plynatosti. Mnoho potravin způsobujících plynatost je dokonce považováno za zdravé. Zkuste jíst menší porce jídla, abyste zajistili snížení plynatosti. Jezte pomalu, odměřeně a vyhněte se polykání. Vyvarujte se cucání tvrdých bonbonů, žvýkaček nebo pití přes brčka.Kromě toho mohou uvolněné zubní protézy vést ke spolknutí přebytečného vzduchu, což dále zhoršuje plyn. Kouření cigaret zvyšuje spotřebu vzduchu a ovlivňuje trávení. Pravidelné cvičení snižuje plynatost související se zácpou.

Nejlepší domácí prostředky, které fungují pro boj s plynem, jsou popsány níže:

Semena karambolu

Sloučenina jako thymol se nachází v semenech karambolu. Vylučuje žaludeční šťávu, která pomáhá zlepšit trávení. Pomoci může půl lžičky variconis vedlejší účinky semínek karambolu s vodou jednou denně.

Kmínová voda

Pití semen kmínu nebo práškového kmínu ve vodě je dalším vynikajícím lékem na žaludeční plyny. Kmín je bohatý na esenciální oleje, které stimulují slinné žlázy, napomáhají lepšímu trávení potravy a zabraňují nadměrné tvorbě plynu. Vezměte lžíci semen kmínu a vařte je v 500 ml vody po dobu deseti až patnácti minut. Po vychladnutí sceďte a po jídle vypijte vodu.

Asafetida

Smíchejte půl čajové lžičky asafetidy s vlažnou vodou a vypijte, abyste omezili problémy s plynatostí. Asafetida zabraňuje růstu střevních bakterií a zabraňuje nadměrné plynatosti. Podle ájurvédy eliminuje Vata dóšu nebo vzduchovou energii a zabraňuje hromadění plynu v tlustém střevě.

Čerstvý zázvor

Dalším případem ájurvédského léku je nastrouhat lžičku čerstvého zázvoru a dát si ji s lžičkou limetkové šťávy po jídle. Pití zázvorového čaje je užitečný lék na úlevu od plynatosti. Plynatost se uvolňuje užíváním této přírodní protizánětlivé látky.

Limetková šťáva + prášek do pečiva

Dalším jednoduchým lékem je smíchat sklenici vody s jednou lžičkou limetkové šťávy a půl lžičkou jedlé sody. Pití tohoto jídla může pomoci při tvorbě CO2, což napomáhá trávení.

Triphala

Bylinné ajurvédské směsi, jako je Triphala, mohou také eliminovat plynatost. Půl čajové lžičky ponořte na deset minut do vroucí vody a před odevzdáním vypijte. Buďte opatrní na četnost a množství konzumace této směsi, protože má vysoký obsah vlákniny a při nadměrném požití způsobuje nadýmání.

Závěr

Žaludeční plyn je zdravý stav. Stává se to většině lidí. Pravidelní pacienti by si však měli být vědomi toho, že může signalizovat vážné poruchy, jako je intolerance laktózy, hormonální nerovnováha nebo střevní obstrukce. Je nezbytné používat přírodní léky, ale pokud potíže přetrvávají, poraďte se se svým lékařem.

Dermoidní cysty jsou kapsy nebo otvory pod lidskou kůží. Takové cysty mají tkáň obecně umístěnou ve vnějších vrstvách kůže. Dermoidní cysty mohou mít maz, potní žlázy nebo dokonce vlasové folikuly. Nahromadění oleje a potu v nich zvětšuje velikost cysty. Dermoidní cysty se mohou objevit při narození nebo krátce po něm. Kromě vrozených cyst se tyto kožní útvary mohou objevit i po letech. Dermoidní cysty se obecně nacházejí na obličeji, krku nebo hlavě. Mohou se však vyskytovat i v jiných částech těla. Dermoidní cysty se také nazývají teratom, protože odkazují na vývojově pokročilé tkáně v poli. Dermoidní cysty zahrnují kůži, potní žlázy, vlasové folikuly a další složky včetně shluků prodloužených vlasových pramenů, krve, tuku, nehtů, kostí, kožního mazu, zubů, očí, chrupavek nebo dokonce tkání štítné žlázy.

Takové cysty rostou pomalu. Obsahují zralou tkáň. Tento cystický teratom je ve většině případů vždy benigní. Když je dermoidní cysta maligní, u starších dospělých se může vyvinout spinocelulární rakovina. Kojenci nebo děti obecně vykazují nádor endodermálního sinu. Dermoidní cysty se také nazývají dermální nebo epidermální inkluzní cysty nebo epidermoidní cysty. Většinou se nacházejí v horní části hrudníku, kromě obličeje, krku a hlavy. Tyto cysty jsou běžné orbitální nebo preorbitální nádory, které se obvykle vyskytují u dětí. Rostou postupně a jsou vystlány mazem a kožními buňkami. Dermoidní cysty mohou popisovat cysty lemované kůží pod kůží, cysty včetně folikulů nebo hlubší cysty obsahující maz, kožní a vlasové folikuly. Dermoidní cysty představují komplexní nádory nacházející se v ženských vaječnících nazývané ovariální teratomy.

Co je to dermoidní cysta?

Obsah

Co je to dermoidní cysta? Typy dermoidních cyst Příznaky Příčiny Diagnóza LéčbaDermoidní cysty u dětí Závěr

Abychom na to odpověděli, můžeme říci, že jde o vakovitý výrůstek přítomný většinou od narození u dětí nebo dospělých. Obsahuje struktury, které se nacházejí uvnitř nebo na kůži. Dermoidní cysty obecně nejsou citlivé, pokud neprasknou. Jsou umístěny na obličeji, v lebce, na bázi zad a na vaječnících. Povrchové dermoidní cysty na obličeji lze snadno odstranit bez komplikací. Vzácnější dermoidní cysty vyžadují speciální techniky a školení.

Vzácné dermoidní cysty se vyskytují ve 4 klíčových oblastech:

Cysty v mozku: Dermoidní cysty ve vašem mozku jsou vzácné, ale mohou se objevit. Neurochirurg je může odstranit, pokud způsobí problémy.

Cysty v nosní dutině: Tyto jsou také vzácné. Odstranění takových cyst může způsobit komplikace.

Cysty ve vaječnících: Takové cysty se vyskytují u žen během reprodukčních let. Vedou k infekci a mohou prasknout. Takové cysty mohou také způsobit kroucení/torze a rakovinu. Takové cysty musí být odstraněny buď chirurgicky nebo laparoskopií (forma medicíny, která je minimálně invazivní).

Cysty v míše: Tyto vzácné cysty jsou spojeny s povrchem kůže sinusovým traktem, úzkým spojením s povrchem kůže. Tyto cysty se pravděpodobně infikují. Odstranění je složitý postup, proto neúplný. Výsledek je však výjimečný.

Dermoidní cysty se tedy nacházejí v uzavřeném vaku blízko povrchu kůže. Ty se obvykle tvoří během vývoje plodu dítěte. Cysty obsahují vlasové folikuly, kožní tkáň a žlázy vylučující maz a pot. Tyto žlázy produkují tyto látky a spouštějí růst cyst.

Dermoidní cysty jsou poměrně časté. I když jsou neškodné, vyžadují chirurgický zákrok. Sami se časem nemohou zlepšit.

Typy dermoidních cyst

Dermoidní cysty jsou na povrchu kůže normou. Některé z těchto cyst lze snadno zaznamenat při narození. Jiné jsou umístěny hluboko v těle a lze je detekovat až později v životě.

Dermoidní cysty lze rozlišit podle jejich umístění v těle. Nejběžnější typy jsou uvedeny níže:

Preorbitální

Takové dermoidní cysty se tvoří poblíž pravé strany pravého obočí nebo levé oblasti levého obočí. Takové cysty jsou vrozené. Mohou se však objevit až měsíce nebo roky po narození. Dotčené příznaky jsou nepatrné. Riziko pro zrak nebo zdraví dítěte je omezené. Pokud je cysta infikována, je životně důležitá rychlá léčba a chirurgický zákrok.

Ovariální

Tento druh cysty se tvoří uvnitř nebo na vaječníku. Takové ovariální cysty se týkají menstruace. Tyto dermoidní cysty se mohou tvořit ve vaječníku, ale nemají žádnou souvislost s jeho funkcí. Ovariální dermoidní cysty se také vyvíjejí před narozením. Ženy mohou mít neobjevené dermoidní cysty ve vaječníku. Proto je vyšetření pánve zásadní.

Spinální

Tento nádor je benigní nebo neškodná cysta. Tvoří se na míše. Nešíří se. Může vykazovat nulové příznaky a nezpůsobit žádné poškození. Ale zatímco cysta vypadá neškodně, může způsobit problém, když tlačí na míšní nervy nebo páteř. Z tohoto důvodu by měl být ideálně chirurgicky odstraněn.

Charakteristické rysy dermoidních cyst

Kdekoli se nacházejí, jsou takové cysty obecně benigní. Jsou formou nádoru označovaného jako teratom, podle National Cancer Institute. Tyto cysty jsou obvykle nerakovinné. Dermoidní cysty jsou jedinečné, protože pocházejí ze zárodečných buněk. Vzhledem k tomu, že se jedná o reprodukční buňky, mohou odkazovat na buňky vajíčka nebo spermie. Buňky se během embryonálního vývoje diferencují a dělí za vzniku této cysty. Tyto buňky mají v DNA látku z jiných buněk, protože vytvářejí embrya, která se rozvíjejí na plody a děti. Stejně jako jiné nádory se tyto cysty tvoří, když se buňky vyvíjejí abnormálně.

Dermoidní cysty se tvoří, když se zárodečné buňky při spojování zaseknou na nesprávném místě. Tyto svéhlavé buňky vstupují na nesprávné místo a nadále prosperují. Při zdravém buněčném vývoji buňky rostou a dělí se, dokud není přijat vnitřní signál. Když se tyto mechanismy pokazí, tělo zprávu nepřijme a buněčný růst pokračuje. V důsledku toho se tvoří nádory. Takové cysty mohou zůstat neobjevené roky. Způsob, jakým se objeví, závisí na tom, kde se nachází. Někdy mohou i tyto neškodné cysty způsobit potíže. Velké dermoidní cysty na krku způsobují tlak na hrdlo a okolní struktury, což ovlivňuje dýchání a polykání. Dermoidní cysty mozku nebo míchy mohou vyvolat slabost nebo bolesti hlavy. Dermoidní ovariální cysty mohou způsobit torzi, která vede k bolesti, nevolnosti a zvracení. Ovariální dermoidní cysty také snadno prasknou, což způsobí krvácení a bolest. Zatímco dermoidní cysta může být neškodná, obvykle se odstraňuje, aby se předešlo problémům.

I když je bez problémů, cysta neustále roste. Uvolňuje maz a zbytky kožních buněk. Pokud se bakterie dostanou dovnitř, cysta může být infikována. Jakmile se cysta rozšíří nebo se infikuje, je odstranění obtížné. Lékaři tedy obecně doporučují chirurgické odstranění, aby se předešlo komplikacím.

Většina z toho však závisí na velikosti cysty a analýze nákladů a přínosů odstranění.

Příznaky

Mnoho dermoidních cyst nezpůsobuje příznaky. To je důvod, proč zůstávají po tak dlouhou dobu nezjištěny a rozvíjejí se v komplikace až poté, co jsou cysty infekční nebo velké. Jaké příznaky jsou přítomny v závislosti na umístění?

Preorbitální

Tyto dermoidní cysty jsou přítomny blízko povrchu kůže. Mají tendenci otékat. Kůže získá žlutý odstín. Infikované cysty otečou a zčervenají. Pokud cysty prasknou, vedou k infekci. Oblasti kolem oka mohou otékat v případě cyst na obličeji.

Ovariální

V případě zvětšení cysty může být pociťována bolest v pánevních oblastech. Bolest bude pociťována na straně cysty. Bolest může být silná během menstruace.

Spinální

U takových cyst začínají potíže, když růst stlačí buď míchu nebo nervy.

Share this post